Translate

pühapäev, 3. oktoober 2021

Hull lugu


 

Jutt on akadeemik Valter Langi kirjutisest, mis PM ilmus rubriigis TEADLASE PILGUGA. Olen rabatud. Muidugi reedab juba pealkiri (valides suletuse, valime hääbumise), et tegemist on ideoloogiliselt laetud tekstiga, aga arutlus ja argumentatsioon on üle mõistuse abitud. Mina ei taha väita, et peaksime valima suletuse vmt, aga lp arheoloogia professori sulest pidanuks ikka adekvaatsem käsitlus tulema.

3000 aastat tagasi ja kammkeraamikute ning nöörkeraamikute juhtumi õppetund ja tulenevad järeldused... Oh kuidas küll need kaks neoliitilist kultuuri hukka said... täpselt nagu kõik teised neoliitilised kultuurid. Suletuse-avatusega pole sel mingit teaduslikult leitavat põhjuslikku seost. Kultuurid hääbusid. "Hääbusid" võib olla ka tähenduses "muutusid" jne. Aga kui kõnealuses artiklis pole selgeid definitsioone, siis minagi ei hakka siinses postituses, mille tahan valmis saada maks 15 minutiga, täpseid definitsioone sõnastama. 

Ja siis tuhat aastat tagasi tulid teadagi sakslastest võõrvallutajad, neid tabas ka tänu lõimumatusele ... oot mis see oligi... "valinud tee vältimatule hääbumisele".   Jee! Baltisakslased teadagi olid 1939-1940 sunnitud siit lahkuma ja mõne aja pärast taasassimileerusid oma emamaal. 1945 paigale jäänud küüditati Siberisse. Kuidas neid saab suletuse ja avatuse teemaga siduda ja midagi sel moel tõestada? Keskajast oleks võinud valida liivlaste saatuse, aga nende parem positsioon ühiskonnas jmt tõestab hoopis seda, et rahvas võib hajuda, keel kaduda ja lõpuks hävidagi. 

Katalaanid, kellest osa elab Hispaanias ja teine osa Prantsusmaal, on samuti näide sellest, et esimeses on nad tugevad, hoiavad keelt ja kultuuri, teises aga tundsid nad märksa vähem pinget kooselus prantslastega ja sinna nad suuresti lahustusidki. 

Oma teksti lõpuosas, õpetliku lugemise kokkuvõtteks, kasutades suhteliselt uusi sõnu/mõisteid nagu "sünergia", pakub õpetatud mees välja, et siinsel territooriumil peaks ikka uue terviku  ära moodustama. 

Ma nimetan seda uut moodustist nõukogude inimeseks. See unistus pole siis surnud, mõneks ajaks oli tõrjutud alateadvusse ja nüüd tegi väikese triki korras ahhhaa! ja hüppas akadeemiku sulest otse seitungi leheküljele.

  

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar