Translate

teisipäev, 10. november 2020

Sõda ja õigus

 Nagu eeldasin, vallutas Aserbaidžaan Mägi-Karbahhis üsna kiiresti Šuša linna, kogu sõjakäigu kõige olulisema strateegilise punkti ja Armeenia pidi vaidlusalused, kuid rahvusvahelise õiguse kohaselt aseritele kuuluvad alad suures osas loovutama. Moskoovia saavutas selle, mida ta aastate vältel seda konflikti hõõgumas hoides saavutada tahtis - sisuliselt okupeerida osa M-K territooriumist, paigutada rahuvalvajate sildi all sinna 2000 sõjaväelast (eks neid paigutatakse kontrollimatul hulgal ja vastavalt mordori suvale kuhu iganes nad peavad vajalikuks) ja allutada Armeenia moel, et see on osaliselt de iure ja enamgi de facto moskoovia protektoraat. Muidugi on erinevaid arvamusi, aga tõenäoliselt on moskoovia Türgile tänulik, kuna viimaste sündmuste tulemusena said kremloidid Armeenia ilusa kingitusena. 

Loo moraal on, et pole mõistlik pidada mordorit liitlaseks ja kaitsjaks ja koguni kristliku Armeenia eest seisjaks jmt. voldemar õpetab maailmale, mis on mordori mõistes Realpolitik - see on tugevama ja/või jultunuma õigus, vahel primitiivne ja sageli silmakirjalik. Õnnestub midagi varastada ja krahmata, anna minna; saab võtta jõuga - võtab siis jõuga. 

Järgnevalt saame Armeenias näha huvitavaid lavastusi, aga tulemuseks pärast segaseid sündmusi, on marionettvalitsus. Mille upitavad võimule need tervisest pakatavad täies elujõus mehepojad, kes eile ja täna Jerevanis lärmasid ja kuulutasid kätega vehkides, et vaja on sõdida... aga miks nad ei olnud siis seal, kus Armeenia sõjavägi püüdis sõdida ning kannatas tuntava isikkoosseisu puuduse all?  

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar