Translate

neljapäev, 17. august 2017

Põhimõtteliselt tühjusest

MäluWingerPussid

Möödunud paarist nädalast meenub vaid paar huvitavat paika, nähtust, seika. Ilus inimtühi Narva- Jõesuu rand. Vesi 17-18 kraadi, natuke meretuult, vaikne laineloks, päike, liiv, sinine taevas. Rahu.

Veneetsias ja Barcelonas rahvas pole rahul - turistide tohutu hulk segab; aastaid kasutult kurtnud, on raevukamad kohalikud hakanud seda omal käel klaarima. (Narvas ja Narva-Jõesuus  probleemi pole.) 


Paides pole vist ka suurt turistide voolu. Oli arvamusfestival hulga arvajate ja publikuga.  Jäi mulje, et arvamust avaldasid mõnedki, kel niigi on kohti, kus kuulutada. Mõni arvamus tundus vähe parem, mõni siiras ja murelik, aga pisut imelik. Aga kui elu ja inimesed on imelikud, eks siis arvamusedki.  
  
Juhtumisi mulle meeldivad nii Veneetsia kui  Barcelona. Vaiksemad kohad ja vaiksemal ajal.  (Ezra Pound (pildil) on arvanud, et paratamatute väikeste ebatäpsuste tõttu võib mõni tõene arvamus jääda välja ütlemata, kuna väljendaja väsib enne, kui suudab selle õigesti/täiuslikult ja lõplikult sõnastada.)   (No ja siis võib festivalil joonistada õhku lõputult neid figuure, et "siin ma ei ole teiega nõus..." ja "antud kohal ma pean teid parandama...". "ma siiski arvan, et...".)

Võib-olla arvamuste heietamine odavdab ja vähendab sõnade võimu ja mõju? Võib olla, et meil on väga vähe neid, kelle sõnadel on oluline mõju. Ja võib ka olla, et kui keegi ei hooli mingist sügavamast mõttest, siis sõnadel ei saagi mingit võimu olla.Värskete arvamuste hulgas unustamatu on nörritatud kuulaja pöördumine, mis Postimehes rahvani toodi:   «Miks peab Vikerraadio hommikuprogrammis kõlama seksuaalperverssusi kirjeldav laul? Juhuks, kui Anu Välba inglise keelt ei oska, ma võin seletada. Lugu räägib Ameerika noormehest, kelle agressiivne naisõiguslane anaalselt vägistab, mille tõttu peategelane homoseksuaaliks muutub. Hiljem kirjaldatakse sadomasohhistlikku seksi, «kuldset dušši» ning meestevahelist oraalvahekorda. Mitte et mul oleks midagi selliste seksuaalpraktikate vastu, aga ma ei soovi, et mulle neid hommikukohvi juues kõrva topitakse! Kas see on Vikerraadio uue peatoimetaja ametlik programmipoliitika?» (Kirjapilt Postimehest  & muutmata.)
Eksole, selle laulu saatel juba kohvi ei joo, eriti kui inimene on võimeline käigult laulu sõnu jälgima. 
(Aga samas on  loetletud seksuaalpraktikate pooldaja. 😸)
Tõesti hull värk:

Hey there, people, I'm Bobby Brown 
They say I'm the cutest boy in town
My car is fast, my teeth is shiney
I tell all the girls they can kiss my heinie
Here I am at a famous school
I'm dressin' sharp and I'm actin' cool
I got a cheerleader here wants to help with my paper
I'll let her do all the work 'n' maybe later I'll rape her

Oh God I am the American dream
I do not think I'm too extreme
An' I'm a handsome son of a bitch
I'm gonna get a good job 'n' be real rich
Get a good, get a good, get a good, get a good job...

Women's Liberation
Came creepin' all across the nation
I tell you people, I was not ready
When I fucked this dyke by the name of Freddie

(...)

On neid, kes selle ja teiste Zappa laulude saatel on kodus laua taga inglise keelt süvendatult õppinud ja matemaatika, keemia ja füüsika valemeid püüdnud meelde jätta, koduseid ülesandeid lahendanud, sisseastumiseksamiteks valmistunud, NLKP ajaloo arvestuseks materjale omandanud jmt (alates 1979. aastast, mil plaat ilmus, kuni ainupartei (viisaka programmi)poliitika krahhini (olgu teile hoiatuseks, kombekad kodanikud), misjärel osa mainitud distsipliinidest kadusid). Õpitu kõrval on see laul paralleelselt loetletuga (ja mõnevõrra pareminigi) omandatud. Lisaboonuseks on teadmine, et sõnade taga võib olla mingi hoopiski erinev tähendus. Oi-oi-oi. 😱
(Iroonilised tekstid olid Zappal muusika kõrval teisejärgulised, kaval plaan, et loomingu vastu huvi äratada, aga OK.) 
  
Vaclav Havel pakkus Zappale kultuuriministri kohta, aga Zappa ei võtnud seda kahjuks vastu. Võib-olla tervise pärast. 

Igatahes ma olen Zappa poolt
 ja Zappa oli meie poolt. 

Oleks ERR-i kavas lisaks veel Captain Beefheart, King Crimson, Led Zeppelin, The Velvet Underground, The Grateful Dead jmt, siis oleks meil varsti teistsugune ja parem valitsus. Ja hoopis uued erakonnad.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar