Translate

kolmapäev, 19. aprill 2017

Eesti Rahva Muuseum

Mehr Licht! Gib mir mehr Licht!


Arvata võis, et pühade ajal tehakse kellegi poolt mõni selline plaan, millest mul tuleb osa võtta. 
Ja sedapuhku oli osa plaanist Eesti Rahva Muuseumi uue hoone külastamine. Sõbrad ja tuttavad, daamid ja härrad, on seal juba korduvalt käinud, aga ikka kontserte kuulamas, nüüd oli plaanis ehe muuseumi külastus. 
Ei tea, kuidas uus maja oleks mõjunud, kui varem poleks pilte näinud. Kas pikali asendis pilvelõhkuja? Või Universumi Aedviljabaas nr 1? Kuna kõik tunduvad selle hoone välimusega rahul olevat, siis peaks olema hästi. Väline vorm, jäägu kõrvale; asume sisu juurde. 
Kolm näitust: püsiekspositsioon, mida nimetatakse "Kohtumised", püsinäitus "Uurali kaja" ja kunstinäitus, mille nimeks on vist "Rahvusromantiline vägi ajaloo haardes". 

Viimasena nimetatud näitus on hea. Palju maale. On tuntud ja on ka selliseid, mida ei teadnud või ei mäletanud. Ja nagu kuraator Reet Mark (kui ma ei eksi) ilmselt kavandas, on mõni pilt ka natuke naljakas. Nagu näiteks torukübarates mässajad Jüriöö ülestõusu kujutaval maalil (vt fragment). 


"Uurali kajast" rääkides - veevulin ja linnulaul on alati tervitatavad. Olgu siis Tallinna lennujaamas või kusagil muuseumis. Pimedust olen ka mitmel pool ekspositsioonides kohanud, nt Turu lossis avati 2004. a selline väga kohtvalgustega jne näitus, Stockholmis on osa aardeleidudest üsna pimedas ruumis, Tbilisis on üks väga hämaralt valgustatud muuseum jne.Aga "klaasist majas" poleks küll sellist pimedust oodanud. Eriti kuna samas on  palju väikeses kirjas tekste. Põhjarahvad ei ela ju pimeduseriigis. Kui neil on polaaröö, siis on ju polaarpäev ka.

Täiesti omamoodi produkt on (ja vajaks eraldi teemana käsitlust) püsiväljapaneku põhiosa ehk siis "Kohtumised". Uuskeeles "poolprofessionaalne väljapanek". Raha oli, võimalus Eesti erinevatest kogudest kraami kokku kanda oli, tehnilisi lahendusi kasutada, sisekujundust luua, näitlejaid ja lavastajaid palgata jne jne, kõike oli ja seda on näha. Aga väljapanek on kaos. Kahjuks ei ole see vahva kaos.    


Kotiga valgust kanda pole mõtet, seega võib teema ammendatuks ja lõpetatuks lugeda.
(Jäägem rahulikuks hoolimata sellest, et "edukad" ja "huvitavad" muuseumid hakkavad järjest avama ruume, mis kujutavad keskaegseid piinatubasid, bordelli jmt.)

      

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar