Translate

pühapäev, 2. aprill 2017

Esmalt linnukesed

Linnukesed ja inimesed väljas jauramas


Kesk- ja Kagu-Eestis ei olnud sel nädalal veel hanesid, aga Lääne- ja Edela-Eestis on neid madalatel märgadel põldudel ja kohati ka taeva all tiirutamas juba küll ja küll. Salapärane või vähemalt huvitav nähtus. Tekib küsimus, et kus mingid linnud täpsemalt on ja miks. Õnneks meil linde jälgitakse ja vastav ülevaade on saadaval.
Selle kaardi peal: http://birdmap.5dvision.ee/

Kaarti vaadates rulluvad lahti imelised lood.  

Eriti huvitavad on väike-konnakotkad.

Isend Karin alustanud oma lendu Mosambiigi ja Lõuna-Aafrika või Zimbabwe piirilt. Lennanud 5000 kilomeetrit ja juba on kusagil Uganda kandis.

On lennanud üle Etioopia.

Võib ette kujutada, et konnakotkas lendab üle Etioopia ja maandub lõpuks Eestis kusagil endise von Rosenite mõisa metsas. Carl Gustaf von Rosen, väidetavalt just Maarjamaa Rosenite suguvõsast, millest osa liikus 17. sajandil Rootsi, lendas Etioopia taevas aastaid ning õpetas välja esimesi Etioopia lendureid. Tema isa ostis esimese lennuki Soome Vabariigile ning selle tiibadel oli kujutatud svastika, von Rosenite märk (aastaid enne seda, kui sellel tekkis mingi side NSDAP-ga).

Carl Gustaf von Rosen püstitas kauglennu rekordi lennates Stockholmist vahemaandumiseta (ca 31 tundi) Addis Abebasse 1947. aastal. Ja muidugi oli ta mees, kes oma raha eest ostetud lennuki ehitas ümber pommitajaks ning tegi Talvesõjas rünnaku peale tungiva punaarmee vastu. 


 Count Carl von Rosen donated this Douglas DC-2 converted to bomber to FAF in January 1940. Plane was named as 'Hanssin-Jukka'.


Kuuekümnendatel võitles Carl G. von Rosen Biafra vabaduse eest. (Biafrast on kenasti kirjutanud ühes essees Kurt Vonnegut.) 


Ja kohe asub väike-konnakotkas Karin lendama üle Lõuna-Sudaani. Kus on ametlikult välja kuulutatud näljahäda. Ca 3 miljonit inimest põgenenud oma kodudest. Kodusõda, lapssõdurid.Väike-konnakotkas Mait on aga juba läbinud ligi 10 000 kilomeetrit. Alguspunkt oli sama, mis Karinil, aga Mait on juba Türgis ja üle Antalia lennanud. Aga enne seda veel üle Süüria.

 
Inimesed ja linnud rändavad ja saadavad korda nii üht kui teist.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar